Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

Więcej informacji można znaleźć w Polityce Cookies.

Jak załatwić sprawę?

Sprawy Obywatelskie

Nazwa Zbiórki publiczne
Opis W myśl ustawy z 14 marca 2014 r. o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych, od dnia 18 lipca 2014 r. przeprowadzenie zbiórki publicznej wymaga zgłoszenia w portalu zbiórek publicznych www.zbiorki.gov.pl . Tym samym zniesiony został obowiązek uzyskania pozwolenia.
Miejsce Portal zbiórek publicznych
Informacja Portal zbiórek zawiera informacje o wszystkich zbiórkach publicznych prowadzonych na terenie kraju, zgłoszonych przez organizatorów. Do przeprowadzenia zbiórki wystarczy poprawnie wypełnione zgłoszenie (w zależności od sytuacji dodatkowo akt założycielski komitetu społecznego lub pełnomocnictwo do reprezentowania). Dane zawarte w zgłoszeniu są zamieszczane na portalu zbiórek, dzięki czemu każdy będzie mógł sprawdzić, kto prowadzi (prowadził lub zamierza prowadzić) zbiórkę i na jaki cel.

Zgłoszenie zbiórki publicznej należy doręczyć w postaci elektronicznej lub papierowej do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Po weryfikacji formalnej dane w nim zawarte zostają zamieszczone na portalu zbiórek.
W zależności od rodzaju organizatora doręcza się:
• zgłoszenie zbiórki publicznej;
• akt założycielski komitetu społecznego;
• pełnomocnictwo.

Zgłaszający zbiórkę zobowiązany jest również zamieścić w portalu w wyznaczonych terminach sprawozdania z przeprowadzonych zbiórek publicznych, zawierające dane o tym ile środków udało się zebrać oraz jak je rozdysponowano.
Informacje zbierane w portalu zbiorki.gov.pl przeznaczone są dla wszystkich obywateli, mając za zadanie ułatwiać podejmowanie decyzji w sprawie zbiórek.
Podstawa prawna - Ustawa z dnia 14 marca 2014 r. o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych;
- Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 9 czerwca 2014 r. w sprawie wzorów dokumentów dotyczących zbiórek publicznych.
Szczegóły publikacji
Szczegóły publikacji
Data ost. zmiany 2020-06-01 08:19:57
Data utworzenia 2020-04-01
Data udostępnienia 2020-04-01 10:26:31
Osoba odpowiedzialna Tomasz Musielak
Udostępnił Paulina Sobańska